Restaurowanie sprzętów: ekonomiczna okleina

dom

Written by:

Posiadamy w domu zniszczone laminowane szafeczki. Nie zamierzamy ich malować, bo mówią, że farby do laminowanych mebli są kosztowne oraz niestety nie zawsze da się owocnie pomalować sprzęty. Dywagujemy o oklejeniu tych szafeczek. Czy wciąż da radę gdzieś zdobyć naklejki na sprzęty? Jak dużo naklejka kosztuje? Czy można samemu okleić meble?

Okleiny ciągle są w dystrybucji. Dzięki dobremu asortymentowi kolorków i projektów są popularne. Można naklejki dostać między innymi w markecie internetowym folie.pl Obklejenie szafek laminowanych jest łatwiejszym pomysłem na odrestaurowanie niż malowanie. Faktycznie farby do laminowanych szafeczek są kosztowne, posiadają brzydki zapach w trakcie lakierowania dodatkowo bynajmniej nie zawsze da radę tak odświeżyć sprzęt, by prezentował się ładnie.

Jak dobrać idealne naklejki, jakie zdadzą egzamin, będą elegancko się prezentować oraz nie zniszczą się natychmiast? Okleiny na sprzęty muszą spełniać kilka warunków:

Muszą być wytrzymałe. Dla tego naklejka powinna być chroniona solidnym laminatem, który okaże się niewrażliwy na małe zarysowania, porysowania bądź zmiany temperatury (gdy zamierzamy umieścić na obklejonym stole kubek z parującą herbatą).

Wzór naklejki należy dobrać do powierzchni płaszczyzny. Bynajmniej nie każdy wzór w skali 1:1 nada się na malutkie przestrzenie. Wielkopowierzchniowa ceratowa kratka zniknie na przodach szuflad. Kupno naklejki powinno się zatem skonsultować ze sprzedającym.

Okleiny mają desenie uniwersalne, jak np. „ceratkowa” biało-czerwona krata czy groszki. Są ludzie, którzy wolą klasykę gatunku. Tymczasem niezwykła okleina potrafi nadać sprzętowi oryginalny wygląd. Stół z dyskontu wyposażony w blat w konie i taki sam stolik z przodem komiksowym to dwa różnorodne meble, do różnorakich pokoi.

Naklejki na meble wyprodukowane są z solidnej folii samoprzylepnej, chrornionej laminatem. Okleiny (tak samo jak tapety pokryte klejem) są niewrażliwe na oddziaływanie siłowe i cieplne. Umożliwia to wyklejać nimi takie płaszczyzny jak blaty stolików, szafeczki kuchenne i łazienkowe, stoliki nocne. Wzorek na naklejkach to jest tak zwany pattern, co podkreśla, iż wzór jest powtarzający się, zapętlony. Nie ma zagrożenia złego dopasowania się obrazków na naklejce. Lewa krawędź pasuje do prawej, natomiast góra do dołu, dzięki temu wzór może się powtarzać bez końca. Naklejki kupuje się w ustalonych rozmiarach ewentualnie mogą być sporządzone na zlecenie.

Comments are closed.