{Jak dzielimy meble?|Jakie są typy mebli?|Jak możemy podzielić meble?|Klasyfikacja sprzętów domowych

dom

Written by:

Meble są to sprzęty pożyteczne służące do wyposażenia wnętrz mieszkalnych i publicznych. Tworzone są przeważnie z drewna, produktów metalurgicznych, wyrobów plastikowych, otoczaków i tym podobnych. W oddzieleniu od zwykłych składników wyposażenia mieszkań (schodki, boazeria) meble są mobilne. Elementy wyposażenia wnętrza da radę rozdzielić w zależności od ich budowy, roli, dedykowania, narzędzia obróbki, materiałów użytych do konstrukcji czy ery w której zostały zaprojektowane. Najczęstszym podziałem jest wyodrębnianie mebli ze względu na funkcję użytkową.

Sprzęty do roboty oraz spożywania obiadów – dla przykładu stół; do pisania i magazynowania – kabinet; do leżenia oraz wypoczynku – dla przykładu leżanka; do przesiadywania – dla przykładu krzesło; do magazynowania przedmiotów – dla przykładu komoda; korygujące oraz dodatkowe – dla przykładu podnóżek; wszechstronne – dla przykładu meblościanka.

Pomijając funkcje użytkowe meble posiadają także walory ozdobne oraz reprezentacyjne. Niżej przedstawiamy najbardziej znane modele sprzętów.

Komódka – mebel w kształcie skrzyni przeważnie w formie szcześciennej skrzyni ustawionej na stojaku, składający się z wierzchniego blatu, brzegów, tyłu oraz przegródek montowanych od przodu i wysuwanych w linii horyzontalnej. Komódki służą do magazynowania różnorodnych rzeczy , garderoby oraz jako podstawa do ekspozycji na ich blacie przeróżnych przedmiotów. Pierwotne komody w znanej na dziś formie zaczęły pojawiać się w XVII stuleciu podczas panowania Ludwika XIV we Francji. Wprowadzenie komódek wyparło nieomalże całkowicie używania skrzyń. W naszym kraju poprzez wieloletni termin sprzęt ów nazywano praską.

Szafa – element wyposażenia wnętrza o strukturze skrzyniowej, monolityczny lub segmentowy przeważnie w strukturze prostopadłościanu z drzwiami bądź przesłonami, czasami zaopatrzony w szuflady u dołu ewentualnie u góry . W zależności od zadania szafy wewnątrz wyekwipowane bywają w półeczki, wieszaki. Szafy produkuje sie jako sprzęty wolno egzystujące lub wkomponowane w nisze. Ze względu na przeznaczenie powstało sporo odmian szaf kuchenne, biblioteczne, tekstylne itp.

Kredens – sprzęt w formie skrzyni o kilku charakterystycznych kompozycjach z powodu na ich konstrukcję :
Skrzynka zakrywana deską ewentualnie drzwiami zamontowana na nogach. Skrzynka otwarta z regałami o kilku stopniach. Odmiana kompromisowa – częściowo zabudowana skrzynia i zamykana spodem z nadstawą. Mebel zmontowany z 2 postawionych na sobie szafeczek z jakich ta u góry jest otwarta albo przeszkolna , a dół zamknie drzwiami. Kredensy służą ogólnie do przechowywania talerzy, sprzętów gospodarskich, drobnej odzieży czy lektur. Kredensy pojawiły się w periodzie gotyku a najbardziej renesansu, kiedy to zostały jednym z drogich sercu mebli.

Comments are closed.